Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta
Kiedy umówić się na wizytę do fizjoterapeuty?

Bolą Cię plecy po pracy? Boli Cię szyja jak wstajesz rano? Wielu z nas boryka się z różnymi nawracającymi dolegliwościami bólowymi. Czasem silniejszymi czasem słabszymi. Niektórzy balansują na granicy. Jakakolwiek sytuacja stresowa, niewyspanie, cięższy dzień w pracy, nawet przeziębienie powoduje nawrót ich dolegliwości. Wielu z nas zwleka z rozwiązaniem problemu. W końcu nie jest tak źle, minie mi…

Wiesz kiedy powinieneś się udać do fizjoterapeuty? Jak najszybciej! Ale bynajmniej nie dlatego żebyśmy my fizjoterapeuci mieli prace.

Jeżeli miewasz konkretne dolegliwości bólowe nawracające. Miewasz bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa raz na 2 miesiące, albo jest to twój trzeci epizod bólowy w ciągu 2 lat jest to zazwyczaj cały czas ten sam nie rozwiązany problem, który będzie powracał.

Wstałeś rano i nie możesz ruszyć głową? Zgiąłeś się żeby podnieść długopis i nie możesz się podnieść? Ból pojawił się nagle i jest silny? Zadzwoń i umów się na wizytę. Zazwyczaj w takiej sytuacji jesteśmy w stanie bardzo szybko pomóc.

To prawda, że poza sytuacjami gdy dochodzi do urazu,  na swój ból pracujemy latami, są to nawyki, pozycje wymuszone jak pozycja siedząca w pracy, drobne przeciążenia, wady postawy, stres itp. I to nie to schylenie się po długopis było przyczyną bólu tylko raczej była to ta kropla która przelała czarę goryczy, organizm nie potrafił jej skompensować i pojawiła się reakcja bólowa.

Jednak trwanie w  bólu jest bardzo niekorzystne. Ból powoduje napięcie, napięcie powoduje ból i tak uruchamia się błędne koło bólu. Dochodzi do licznych kompensacji z innych struktur innych stawów, mięśni, napięcia powięzi. Pacjent z bólem kolana prawego, unika bólu, „oszczędza” bolącą kończynę, kuleje, zaczyna obciążać bardziej kończynę lewą, pojawia się problem w stawie biodrowym, w miednicy, kręgosłupie lędźwiowym, widzimy niesymetryczne ustawienie łopatek, zmiany w obręczy barkowej i tak dalej… Problem bólowy nigdy nie jest wyizolowany, jesteśmy jednym łańcuchem, wszystkie elementy naszego ciała są ze sobą powiązane. Wiele rzeczy w sytuacji bólowej dzieje się poza naszą świadomością, pacjent nie zdaje sobie sprawy że zaczyna kuleć, że przyjmuje asymetryczną pozycje przeciwbólową. Trwanie w bólu tygodniami miesiącami prowadzi do powstania trwałych zmian. Dochodzi do zmian biomechaniki stawów, dochodzi do szybszego powstawania zmian zwyrodnieniowych, do zmian w obrębie krążków międzykręgowych . Niestety często nawet jak ból w końcu mija sytuacja nie powraca do normy. Zmiany w mięśniach i powięzi nie cofną się same. Dlatego żeby nie nastąpiła ta reakcja łańcuchowa, jak najszybciej reaguj i umów się do fizjoterapeuty. Leczenie dolegliwości bólowych które trwają miesiące albo lata trwa o wiele dłużej dlatego że my jako fizjoterapeuci musimy odkręcić tą reakcję łańcuchową, musimy przywrócić prawidłową funkcję narządu ruchu.

Podsumowując, jeśli Twój ból jest przewlekły, nawracający – udaj się do fizjoterapeuty. Jeśli masz silny ból lub ograniczenie zakresu ruchu – również udaj się do fizjoterapeuty.

Zadzwoń