Aktywne miejsce pracy

W jednym z poprzednich wpisów pisałam jak ważny jest ruch w czasie pracy i w jaki sposób można zwiększyć jego ilość w ciągu dnia. Dzisiaj chciałabym zainteresować Was meblem, o którym na razie niewiele osób w Polsce słyszało, a który bardzo pomaga unikać dolegliwości bólowych kręgosłupa. To biurko z, tak zwaną, elektryczną regulacją wysokości.

Umożliwia ono użytkownikowi zmianę pozycji pracy z siedzącej na stojącą. Wydaje się że to niewiele, ale samo wstawanie i siadanie, a potem praca w pozycji stojącej to już niemały ruch. Szczególnie, gdy jest regularny.

Jak to wygląda:

Bardzo ważne jest, żeby nie zamienić długotrwałego siedzenia długim staniem. Należy dążyć do dwóch godzin dziennie pracy w pozycji stojącej. Ten cel powinno się osiągnąć krokami po 15 minut w ciągu godziny.

Regularnie wstając i siadając zmieniamy obciążenie ciała oraz pozwalamy określonym jego częściom odpocząć. W pozycji stojącej następuje zwiększona produkcja enzymów warunkujących zdrowie, przyspieszających krążenie oraz redukujących zmęczenie mięśni. Jednocześnie osiąga się stan zrównoważonego obciążenia. Sama czynność zmiany pozycji  ciała ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Zmusza ono do pokonania siły ciążenia, co przekłada się na wzmocnienie odpowiednich mięśni szkieletowych. Wstawanie reguluje także poziom ciśnienia krwi.

Należy dodać, że w wielu krajach (Niemcy, Dania, Szwecja, Finlandia) biurko z elektryczną regulacją wysokości jest standardowym wyposażeniem miejsca pracy biurowej. Zza Odrą, jeśli lekarz zaleci, pacjent otrzymuje pełen zwrot kosztów zakupu takiego sprzętu.

Zadzwoń