Stłuczenie, skręcenie, zwichniecie – co robić?

stluczenie

 

Pierwsza pomoc w przypadku urazów  – Metoda PRICE

Dziś chciałabym wam powiedzieć co robić w przypadku urazów takich jak stłuczenia, skręcenia zwichnięcia. W wielu miejscach można przeczytać o metodzie PRICE, zwłaszcza na stronach o tematyce sportowej. Jednak mam wrażenie że nadal wielu ludzi nie wie co należy zrobić aby zminimalizować skutki urazów. Dlatego postanowiłam zamieścić taki wpis na swoim blogu.

PRICE jest to metoda działania w przypadku urazów. Jest to po prostu skrót z języka angielskiego ułatwiający zapamiętanie kolejnych punktów pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia kontuzji.

P – protect – ochrona. Chroń i oszczędzaj kontuzjowaną kończynę.

R – rest – odpoczynek. Daj sobie czas na odpoczynek.

I – ice – lód. Najważniejszy punkt całej metody! Stosuj okłady z zimną (mrożonka, żele chłodzące) przez 20 minut następnie zrób 1- 2 godziny przerwy i powtarzaj tą czynność nawet 6 razy dziennie.

C – compression – ucisk. Zastosuj ucisk w miejscu urazu poprzez zabandażowanie kończyny. (uwaga nie bandażuj zbyt mocno)

E – elevation – uniesienie kończyny. Podczas gdy odpoczywasz lub stosujesz okłady z zimną staraj się trzymać kończynę uniesioną.

Metodę PRICE stosuj przez 24-72 godziny od wystąpienia urazu!

Sposób w jaki zareagujesz w przypadku wystąpienia urazu jest niezwykle ważny! Zastosowanie wytycznych techniki PRICE zminimalizuje wystąpienie obrzęku i stanu zapalnego, a w konsekwencji, bólu. Obrzęk, czyli przedostawanie się płynu do przestrzeni pozakomórkowej, jest reakcją niezwykle niekorzystną, powoduje miażdżenie tkanek i tak naprawdę przyczynia się do zwiększenia pola urazu i co za tym idzie znacznego przedłużenia rekonwalescencji i powrotu do pełni sprawności.  To właśnie ból i obrzęk są powodem tego, że pacjent unika ruchu i kuleje.

Aby zminimalizować wystąpienie obrzęku i stanu zapalnego ważne jest aby jak najszybciej od wystąpienia urazu zastosować technikę PRICE, a spośród jej punktów najważniejsze jest zastosowanie zimna! W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

 

Zadzwoń